Staff

English not your home language? No problem!

Year One

 

 

 

 

 

 

Laura Pittam

Giraffes

ICT

 

Rachel Chanalaris

Lions

Art/Design Technology

 

Rachael Dunkley,

Leopards

PE

 

Lucy Lock

Year 1

Mathematics and Phonics

Jane Quinn

Specialist Reading Recovery Teacher

 

Thomas Collins,

Leopards

ITT Graduate Trainee

 

Margaret French

Administrator -

Attendance, CPD

After School Club Deputy Manager

Daycare Bookings

 

Jenny French

Administrator-

Admissions, Induction

After School Club Playworker

 

 

Cheryl Moss

Site Manager

Cherish Moss

Cleaner

 

Leila Cramphorn

Cleaner

 

Senior Leadership Team

 

Lizzie Bancroft

Headteacher

Gemma Kinsella,

Assistant Headteacher

 

Daniela Thompson

Assistant Headteacher

 

Lucy Lock

Inclusion Manager

 

Karen Burzio

School Business Manager

PA to Headteacher

 

Key Stage One - Teaching Staff

 

Daniela Thompson

KS1 Manager

Year Two

 

 

 

Dorothy Palmiero

Hippos

English, Drama, Library

 

Daniela Thompson

Hippos

Maths

 

Alex Wolfe

Wolves

English, Drama, Library

Laura Crowhurst

Elephants

Geography

Foundation Stage - Teaching Staff

 

Gemma Kinsella

Foundation Stage Manager

Foundation One

 

Foundation Two

 

 

 

Jeanette Holland Monkeys

Art, Design & Technology

Gemma Kinsella Monkeys

 

 

Naomi Price

Zebras

Religious Education

 

 

Karen Chilton

Tigers

Geography & History

 

Karen Martin

Tigers

CPD support Literacy

 

Jo Rose

Pandas

PSCHE

 

 

Key Stage One - Teaching Assistants

Year One

 

 

 

 

 

 

Claudia Duke

Lead Practitioner -

First Aid - Health & Safety

Natasha Gallimore

 

 

 

Jane Mann

 

 

 

Estelle Watson

 

 

 

Ryan Hart,

SEN 1:1

 

 

Sam Burzio

SEN 1:1

 

 

Karla Ward

SEN 1:1

 

 

 

Year Two

 

 

 

 

 

Penny Anstey Smith

HLTA, Lead Practitioner -

Restorative Practice

Salma Jaffer, EMA and SEN

Lead Practitioner -

Talking Partners

Jen Wright

 

 

Lisa Boggeln

SEN 1:1

Debbie Cox,

Lead Practioner - Forest Schools, all classes

 

Foundation Stage - Teaching Assistants

 

Janice Coleman

Lead Practitioner - Restorative Practice

 

 

Kim Rodwell

Technical Support for Computing AV/FS

assessment

Vicky Stainsby

 

 

 

 

Sally Takaira

EAL & SEN

 

 

 

Louise Paterson

 

 

 

 

Wendy Balchin

 

 

 

 

Stacey Westbury

 

 

 

Teresa Simmonds 1:1 SEN TA

 

 

Ryan Hart

SEN 1:1

 

 

 

Karen Holmes,

 

 

 

 

 

Sam Burzio

SEN, Playworker

 

 

 

 

Claire Dimmock

Playworker

 

 

 

Sophie Gerra

Welfare

(Nursery)

 

 

Rukhsana Hussain

Welfare

(Nursery)

 

 

 

Helen Chapman 1:1 SEN TA

 

 

 

 

Midday Playworker Team

 

Cheryl Moss

Senior Midday

Play Worker, Team Supervisor

Claire Dimmock

 

Debbie Cox

 

Jo Pidgeon

 

Sarah Nichols

 

Marcella Hughes

 

Insha Hussain

 

 

Mikako Gillies

 

Victoria Colyer

 

Pam Knight

Sophie Gerra

Nursery

 

Rukhsana Hussain

Nursery

 

 

Daycare Team

Penny Smith

Daycare Manager

 

Margaret French,

Daycare Deputy Manager,

Daycare Bookings

Jenny French

After School Club

Play Worker

 

Samantha Burzio

Daycare Play Worker

 

Claire Dimmock

Breakfast Club

Play Worker

Ryan Hart

After School Club

Office Team

Premises Team